MAT011 Final Exam Review

Dec 2011 – Page 1

 

Just $7 Welcome
Order Now

MAT011 Final Exam Review

 

COMPUTATION EXERCISES

 

1) Subtract 1,697 from 90,509

 

3) Divide 832 by 13

 

2) Subtract 497 from 10,040

 

4) Multiply 304 by 36

Solve

5) 2

54 5 3− •

7)

3 83 2 3− •

9) 81 9 3 13− +

6) ( ) 2

73 6 2− +

 

8) ( )60 5 3 49−  +

10) 18 3 36

 

Perform the Indicated Operations

 

(Do not leave answer in improper fractions form – answer with a mixed number)

11) 3 5 16

4 12 15 +  12)

5 5 15

8 8 16 + 

 

13) 2 5 15

3 6 16 +  14)

1 3 17 1 5

2 4 23  +

 

15) 3 2 5

3 4 7 3 6  − 16)

3 3 1

8 4 −

 

17) 1 3

6 4 2 8 − 18)

7 5 4 2

9 6 −

 

19) 5 5

8 2 9 6 + 20) Divide 253.12 by 2.8

 

21) Subtract 63.5 from 240.36 22) Add 219.05 and 6.8

 

23) Simplify 2

1.53 10 0.16 0.03 −  24) Simplify 2

43.6 10 0.46 0.2 − 

 

25) Simplify 2

1.53 10 0.18 0.03 −  26) Change to Decimal Notation: 4

7 25

 

 

 

 

Page 2

 

27) Change to Decimal Notation: 5

16 28) Change to Fraction Notation: 1.35

29) Change to Decimal Notation: 125% 30) Change to Fraction Notation: 65%

 

31) Change to Percent Notation: 0.175

 

 

 

SOLUTIONS TO COMPUTATION EXERCISES

 

1) 88,812 2) 9,543 3) 64

 

4) 10,944 5) 9 6) 9

 

7) 29 8) 10 9) 19

 

10) 36 11) 7

1 36

12) 7

1 24

 

 

13) 5

1 9

14) 1 15) 1

15 6

 

 

16) 5

8 17)

1 2

8 18)

17 1

18

 

19) 7

11 18

20) 90.4 21) 176.86

 

22) 225.85 23) 152.9952 24) 0.344

 

25) 147 26) 7.16 27) 0.3125

 

28) 7

1 20

29) 1.25 30) 13

20

 

31) 17.5%

 

Word Problems

Ratio/Rate/Proportion:

 

1) Some registered nurses earn $141.75 for working 4.5 hours. What is the hourly rate?

 

 

2) If fast food workers earn $54.60 for working 6.5 hours, what is their hourly pay rate?

 

 

 

Page 3

 

 

3) Martha can do 32 math exercises in 16 minutes. At this rate, +how long will it take her to do 96 exercises?

 

 

 

4) A car can travel 325 miles on 20 gallons of gas. At this rate, how far could the car travel on 12 gallons of gas?

 

 

 

5) A little league baseball team won 4 games and lost 8. What is the ratio of games lost to games played? Write your answer in simplest terms.

 

 

 

6) A college soccer team won 12 games and lost 8. What is the ratio of games won to games played? Write your answer in simplest form.

 

 

 

7) Which one is a better buy? a) A 15-ounce can of fruit cocktail for $2.25 or b) A 20-ounce can of fruit cocktail for $3.40?

 

 

 

8) Bonnie paid $3.75 for ½ pound of shrimp. What was the unit price in dollars per pound?

 

 

9) One avocado costs $2. How many can you buy with $13?

 

 

10) The scale on a map is one inch equals 150 miles. How far apart are two cities that are 2.4 inches apart on the map?

 

 

 

11) Jenny was planning a trip to the United Arab Emirates. Before going, she did some research and learned that the exchange rate is 4 Dirhams for every $1. How many Dirhams would she get if she

exchanged $15?

 

 

 

12) To determine the number of fish in a lake, several researchers tagged 150 of the fish in a certain lake. In a sample, they found 7 out of 560 fish were tagged. About how many fish are in the lake?

 

 

 

Page 4

 

 

 

13) I can run 5 miles on one hour. At this rate, how long will it take me to run 7 miles?

 

 

14) Sarah’s volleyball team won 12 of their first 18 games. If they continue to win at this rate, how many games will they lose if they play 36 games?

 

 

 

15) Trisha won 4 of her 6 chess matches. If she continues to win at this rate, how many games will she win if she has 42 matches?

 

 

 

General Operations:

 

16) Joe is buying new carpet for his basement. If the room measures 23.2 feet by 15.8 feet and the carpet costs $7.50 per square foot, what will he pay?

 

 

 

17) Jill is buying new tile for her bathroom. If the room measures 8 2/3 by 6 3/4 feet and the tile costs $8 per square foot, what will she pay?

 

 

 

18) The state of Colorado is roughly the shape of a rectangle that is 273 miles by 382 miles. What is its area?

 

 

 

19) Jim is putting grass on his property which measures 100 by 95 feet. If the grass costs $4.50 per square foot, what will he pay for the grass?

 

 

 

20) What is the perimeter of a field that measures 62 2/3 yards by 48 1/6 yards?

 

 

21) Mika’s test scores in her biology class are 78, 93, 62, and 87. What is the average of her test scores?

 

 

22) Roland’s grades on his art projects are 94, 100, 86 and 88. What is the average of Roland’s grades?

 

 

 

Page 5

 

 

23) Sears’ parking lot measures 250 yards by 194 yards. Find the perimeter of the lot.

 

 

24) Maggie wants to make a frame for her graduation picture. The photo is 18 inches by 12 inches. If the cost of wood is $0.25 per inch, how much will the frame cost?

 

 

 

25) Laura wants to cover the floor of her rectangular bedroom with carpet. Laura’s bedroom is 15 feet in width and 24 feet in length. If the cost of carpet is $5 per square foot, how much will it cost Laura to

carpet the bedroom?

 

 

 

26) What is the average of: 4.5, 5.25, 8.95 and 7.3?

 

 

27) What is the average of: 2 ½, 3 ¾ and 4 ¼?

 

 

28) Martin makes $280 a week. If 1/14 of his weekly salary is withheld for federal government taxes and 1/10 of his weekly salary is withheld for state taxes, how much money does Martin take home?

 

 

 

29) Richard makes $860 a week. If 1/20 of his weekly salary is withheld for state tax and 1/10 is withheld for federal government taxes, how much money does Richard take home?

 

 

 

30) A store clerk bags 2,844 items. Only 8 items are placed in a bag to fill the bag completely a) How many bags were completely filled? b) How many items, if any, remained after filling the bags?

 

 

 

31) Marcus has collected 3,600 stamps. He has a book to organize his stamps. It takes 15 stamps to fill a page.

a) How many pages will be filled with 15 stamps? b) How many stamps, if any, will remain?

 

 

 

Money Problems:

 

 

 

Page 6

 

32) Janelle earns $10.50 an hour for the first 40 hours she works. But, for every hour she works overtime, she gets paid time and a half. If Janelle worked 55 hours last week, how much did she

earn?

 

 

 

 

33) Bert is a construction worker; he earns $32 an hour for the first 50 hours he works. If he works 10 more hours and earns time and a half for overtime pay, how much will he get paid?

 

 

 

34) Stacy’s family goes out to the buffet to celebrate her graduation. The bill comes to $145 and Stacy decides to leave a 15% tip.

a) How much is the tip? b) How much is the total bill?

 

 

 

35) Omar receives $12 an hour plus a 5% commission on whatever he sells. If he worked for 30 hours last week and sold $2,000 worth of merchandise, how much did he earn for the week?

 

 

 

36) It’s the end of the semester and John wants to celebrate. He takes his girlfriend out to an expensive restaurant where the bill comes to $150. John wants to show his girlfriend that he’s not cheap so he

leaves a 20% tip.

a) How much money did John tip the waiter? b) What is John’s total bill?

 

 

37) Emily wants to purchase an iPad which retails for $380. If the sales tax on this item is 7%, what is the total cost of this purchase?

 

 

 

38) The Kindle Fire Tablet costs $199. If the sales tax is 8%, what is the check out total?

 

 

39) Tiana works 40 hours a week for $10 an hour. For every hour she works after 40 hours she will earn $15 per hour. What is her weekly pay if she works for 60 hours?

 

 

 

40) Jules earns $7 an hour plus an 8% commission on the dollar amount of furniture he sells. If he worked for 20 hours and sold a couch worth $3000, a coffee table worth $2000 and a kitchen table

worth $4000, how much did he earn for the week?

 

 

Page 7

 

 

 

 

Word Problem Solutions:

 

Ratio/Rate/Proportion:

 

1) $31.50

2) $8.40

3) 48 minutes

4) 195 miles

5) 2:3 or

 

6) 3:5 or

 

7) a

8) $7.50

9) 6 avocados

10) 360 miles

11) 60 Dirhams

12) 12,000 fish

13) 1 hour 24 minutes

14) 12 games

15) 28 games

 

 

General Operations:

 

16) $2,749.20

17) $468

18) 104,286 square miles

19) $42,750

 

20) 221 2/3 yards

21) 80

22) 92

23) 888 yards

24) $15

25) $1,800

26) 6.5

27) 3 ½

28) $232

29) $731

30) a) 355 bags b) 4 items

 

31) a) 240 pages b) 0

 

 

Currency Problems:

 

32) $656.25

33) $2,080

34) a) $21.75 b) $166.75

 

35) $460

36) a) $30 b) $180

 

37) $406.60

38) $214.92

39) $700

40) $860